_DSC0748.jpg

Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali

 

Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi; görkemli sisli dağların, soğuk su pınarlarının, hırçın denizin ve yeşilin bin bir tonunun barındığı dünyanın zengin eko-sistemlerinden biri iken; doğal çevre ile beraber; müzik, el sanatları, dil, mimari gibi yerel kültürel değerler de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya idi. 

 

İşte Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali, tüm bu sorunlara ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek ve duyarlılığını arttırmaya yönelik bir çabadır. Bu girişimi Laz müziği üzerine yaptığı derlemeler ve albümleriyle bilinen Birol Topaloğlu, San Francisco Dünya Müzik Festivali yönetmenlerinden Kutay Derin Kugay ve S. Refika Kadıoğlu başlatmışlardır. Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği çatısı altında on sene devam eden çalışma, ilgili birçok kişi ve kurumun desteği ile devam etmiştir.

 

Festivalin köy şenlikleri tadında gerçekleştirilerek; bu şenliklerin yeniden canlandırılması, bölgede kültür, sanat ve çevre üzerine yapılması düşünülen projelerin hayata geçirilmesi, yerel kültürlerin sahnelenmesi yolu ile birbirine tanıtılması, bölge turizmine katkı sağlaması ile birlikte kırsal kalkınmaya katkı sağlaması hedeflenmiştir.

 

Neden “Yayla” Festivali?

 

Yaylacılık, yöre halkı için hayatın önemli bir parçası iken son yıllarda değişen yaşam şartları, yaylacılığın da büyük ölçüde terk edilmesine neden olmuştur. Yaylacılık kültürünü anlamak, insanların toprakla ve doğayla ilişkisini güçlendirmek, bununla birlikte yaylacılık geleneğinde yaşam bulan dans, müzik gibi kültürel aktivitelerin tanıtılması amaçlanmıştır. Yeşil ve Yayla kavramları birleştirilerek; gezici yapılan proje hayata geçirilmiştir.

Tematik olarak Yeşil Yayla Festivalleri:

Eko-Turizme Giriş (2006-Ardeşen, Çamlıhemşin/Rize)

Doğu Karadeniz Kırsal Mimari (2007-Fındıklı, Hemşin, Pazar/Rize))

Dereler (2008-Fındıklı-Hemşin/Rize)

Şifalı Bitkiler (2009-Fındıklı, Pazar-Rize ile Hopa/Artvin)

Taşlar (2010-Fındıklı/Rize ile Arhavi/Artvin)

İnekler ve Geleneksel Hayvancılık (2011-Arhavi/Artvin)

Geleneksel Meyveler ve Meyve Mirası (2012-Arhavi/Artvin)

Arılar ve Geleneksel Arıcılık (2013-Arhavi, Hopa/Artvin)

Geri Dönüşüm (2014-Ardeşen, Çamlıhemşin/Rize)

İmece (2015-Ardeşen/Rize)