IMG_7988.JPG

Uluslararası Karadeniz Müzik ve Sanat Festivali

 

GOLA Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği tarafından, Ekim 2012'de ilki gerçekleştirilen Karadeniz Müzik ve Sanat Festivali’nin asıl amacı; sanatın kültürlerarası diyaloga katkısıyla Karadeniz, Kafkas ve Balkan halkları arasındaki kültürel iletişimin güçlenmesi, bölgelerin içinde bulundukları devletlerin de birbirleriyle olan diyaloglarını geliştirmesi, bu vesileyle birlikte varolan değerleri daha iyi anlayarak sorunların çözümüne yeni bakış açısını dahil etmesi, ve yine halklar arasında uluslararsı bir bağ oluşturulmasıdır.

 

Bölge eşsiz tarihi ve doğal değerleriyle olduğu gibi uzun isyanların, toplumsal değişimlerin ve çekişmeli siyasi ilişkilerin merkezi olmasıyla da ayrıca özel bir bölgedir. Önümüzdeki yıllarda festival kapsamında Gürcistan, Ermenistan, Bulgaristan, Azerbaycan, Romanya, Ukrayna, Yunanistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Kosova, Moldovya, Macaristan ve Türkiye gibi Karadeniz bölgesi ülkelerinin yanısıra Kuzey Kafkas halkları sanatçıları da projeye dahil edilmesi planlanmaktadır.

 

Karadeniz Müzik ve Sanat Festivali, bölge halkları arasındaki gelişen diyaloğun kültür ve sanat alanlarındaki güçlü etkisini vurgulayarak yeni somut açılımlara dikkat çekiyor. Bu ve bunun gibi sayısız yollarla yakın tarihlerde Karadenizde kültürel farkındalık yaratılmasına aracılık etmeyi hedefliyor.

 

Festivalin ilk yılında projeye dahil olan ülkelerin genellikle kadın sanatçılarına yer verilmesine özen gosterilecek. Bölgesel ve kültürel gençleştirmeyi destekleyerek sonraki yıllar boyunca sürdürmeyi hedeflediğimiz festivallerde düzenleyeceğimiz etkinliklerde de kadın sanatçılar ve çesitli sanat dallari ön planda olacak. Önemli desteklerle festivalin ilki 12-13 Ekim 2012’de İstanbul’da Kadir Has Üniversitesinde gerçekleşti.