Gola Laz Halk Şarkıları Çocuk Korosu

 

Gola Laz Halk Şarkıları Çocuk Korosunun tohumları İstanbul’da yaşayan laz çocuklarına lazcayı sevdirmek, benimsetmek ve lazca seslere aşinalıklarını oluşturmak için 2004 yılının sonlarında S. Refika Kadıoğlu tarafından atıldı. Sanatçının önce kendi yeğenleriyle lazca şarkılar söylemeye başladığı çalışma kısa sürede gördüğü ilgi üzerine farklı yaş gruplarından yirmi genç ve çocukla koro halinde yoluna devam etti. Gelecek nesillere Lazca ezgi bırakabilmenin sorumluluğunu taşıyan koro çalışması çoğunluğu tulum ve kemençe eşliğinde söylenen geleneksel Laz halk ezgilerinden oluşan bir repertuar çalıştı.

Gola Çocuk Korosunun birinci dönemi diyebileceğimiz 2004-2008 yılları arasındaki çalışmalara Birol Topaloğlu ve müzik öğretmeni Gülin Bayraktar katkı sundu. 

 

Yapılan Etkinlikler: 

7 Mayıs 2006 Nazım Hikmet Kültür Merkezi (Kadıköy-İstanbul) 

1 Temmuz 2006 Kağıthane Belediyesi Sadabad Kültür Merkezi (İstanbul) 

Ağustos 2006 1. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali / Ayder-Rize

Ekim 2006 Lazebura İstanbul Buluşması Nazım Hikmet Kültür Merkezi (Kadıköy-İstanbul)

Temmuz 2007 2. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali / Çamlıhemşin-Rize

Temmuz 2008 3. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali / Fındıklı-Rize

Birinci dönem çocuk korosu Cihan Kurnaz, Burak Kurnaz, Özge Topaloğlu, Gizem Aksoy, Arsima Sütlü, Kübra Aykut, Onur Başusta, Cemilcan Başusta, Tuğçe Aykut ve Gizem Neboğlu’ndan, gençlik Korosu ise Nihal Aksoy, Aslı Aksoy, Hatice Sütlü, Kader Topaloğlu, Didem Aykut, Aygül Ergün, Özlem Erim, Özgür Erim, Ezgi Erim, Yağmur Başusta, Burcu Özdem ve Zeliha Taşkın’dan oluşuyordu. 

Gençlik korosunun tek erkek elemanı ise bugünün tanınmış genç sanatçısı Emre Pehlivanlar idi. Emre, kemençe ve tulumun yanısıra vokallerde de arkadaşlarına eşlik ediyordu. 

2005 yılında büyük bir coşku ve heyecanla başladığımız; bugünün gençleri olan çocuklarımızla sürdürdüğümüz Gola Çocuk ve Gençlik Korosunun ilk heyecanı hala aklımızda.

Yine Gola Derneği çatısında, koronun kurucusu ve yürütücüsü S. Refika Kadıoğlu ile 2012 yılının sonhabarında; o dönemin bebekleri ve doğmamışları ile yeniden Gola Çocuk Korosu'na başladık...Koro çalışmalarına müzisyen Emre Pehlivanlar eşlik etti. Yaşları 5-8 arası değişen çocuklardan oluşan ikinci dönem korosunda, Şina Topaloğlu, Evro İnce, Arsima Keskin, Bahar Purki Bul, Liva Sargın, Tanura Keskin, İrday Keskin yer aldı. Bu minik koro 2013 yılındaki 8. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali kapsamında, hem Ardeşen’de doğanın içinde, hem de Arhavi Gösteri Merkezinde (AGM) Kardeş Türküler grubundan önce sahne aldı. 

8 Haziran 2014’te Nazım Hikmet Kültür merkezinde sahne aldı. 

S. Refika Kadıoğlu, koronun devamlılığı ve yerelde canlanması motivasyonuyla Arhavi Cumhuriyet İlköğretim Okulunda lazca seçmeli dersi seçen 6. sınıf öğrencilerinin derslerine girerek Lazca şarkılar eşliğinde çalışmalar yürüttü. 

 

 

1. Yeşil Yayla festivali  2006

https://www.youtube.com/watch?v=2Km52zWjDHw

 

 

8. Yeşil Yayla Festivali 2013

https://www.youtube.com/watch?v=arQHZIWDBPo