IMG-20210509-WA0012.jpg

S. Refika Kadıoğlu

Memur bir anne babanın çocuğu olarak Gölcük’te doğdu. Memleketi olan Rize'nin Fındıklı ilçesine yaz aylarında yaptıkları seyahatler ile kültürünü tanımaya çalıştı, büyüklerinden anadili lazcayı duydu.

Türkiye’de ve Gürcistan’da geleneksel laz müziği ve dansı derlemelerine katıldı. 2011 yılında “Ar Lazi Oxorca/Bir Laz Kadını" albümünü Eka adıyla yaptı.

Turizmci olarak İstanbul'da uzun yıllar çalıştıktan sonra Gola'nın kurucuları arasında yer aldı ve on yıl sürecek olan Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali’ni başlattı ve koordinatörlüğünü üstlendi. 

Gola çatısı altında doğa kültürü, geleneksel yaşam pratikleri, müzik, dans gibi konularda yaptığı araştırmalar ve yürüttüğü projeler doğaya daha fazla yaklaşmasına, çocukken tanımlayamadığı anadilinin dünya üzerindeki karşılığını bulmasına aracılık etti.

Refika, binlerce yıllık otokton Laz halkının dili olan Lazcanın içerdiği kadim bilginin peşinden gitmeye, doğa ve insan ile alakalı konularda düşünmeye, olanı biteni anlamaya, biriktirdiklerini çeşitli atölyeler ve etkinliklerde paylaşmaya devam eden bir informans sanatçısı, Goluri şirketinin kurucu ortağı, Şina'nın annesi ve halen derneğimizin Yönetim Kurulu başkanıdır.

IMG-20210511-WA0012.jpg

Çisem Şendeniz

Çisem Şendeniz, Rize’nin kendine has yaşam tarzıyla bütünleşen ilçesi Fındıklı’da doğdu, büyüdü ve hala orada yaşıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Üretmeyi, söz söylemeyi en çok da var olmayı seviyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan bir yaşam tarzını gaye edinerek yerelde kadın aktivizminde aktif rol alıyor. Gola sivil toplum alanındaki ilk deneyimi. Bu çatı altında bir yandan kendi kimliğini oluştururken bir yandan da kültürel mirasını hatırlamaya ve hatırlatmaya çalışıyor. Bir dilbilimci, çevirmen ve insan olarak aldığı eğitimler, seminerler ve tanıştığı insanlarla kendini geliştirmeyi hedefliyor. Hali hazırda basılmış üç şiiri var ve en büyük hobisi yazmak. Renklerle üretmeyi, sanatı yaşamıyla bütünleştirmeyi, konuşmayı ve en çok da kendini seviyor  İnfocolic diyerek kendini bilgi bağımlısı olarak tarif ediyor ve yeşili kucaklıyor, maviyi sarmalıyor.... 

Screenshot_20210509_205907.jpg

Reyhan Yıldırım

Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden mezun olmuştur. İstanbul'ludur. Mekan işletmeciliği ile geçen yıllar içerisinde, 2009 yılında yolu Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği ile kesişmiştir. Bu tarihten beri dernek çatısı altında çeşitli projelerde yer almıştır.  Gola'nın görünürlüğünü arttırmaya, kurumsal gelişim ve dönüşüm süreçlerine katkılar sağlamıştır. Hayvanlar söz konusu olduğunda dünyayı unutur. Halen Gola Derneği'nin yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda Doğu Karadeniz'den dünyaya seslenen, doğaya uyumlu ve yenilikçi fikirleri ile işler yapan (başta turizm) Goluri'nin ortağıdır.

IMG-20210510-WA0000.jpg

Özlem Şendeniz

Bilgi üretim süreçleri ile ilgilenmeyi pek seven Özlem Şendeniz, formel eğitimini doktora derecesi ile tamamladı. Doktora tezi İletişim Yayınları’ndan “‘Kimdir Bu Lazlar?’ Laz Kimliği ve Sanal Mekânda Lazca” (2020) adı ile yayınlandı. Çeşitli dergi ve kitaplarda yayınlanmış makalelerinin yanı sıra katkı sağladığı eserler arasında editörlüğünü yaptığı “Aramızda Kalmasın Kır Kent ve Ötesinde Toplumsal Cinsiyet” (2020) ve Emek Yıldırım ile birlikte derleyiciliğini yaptığı “Sırtında Sepeti Bafra’dan Hopa’ya Doğu Karadeniz’de Kadınlık Halleri” (2018) eseri bulunuyor. 

Araştırma görevlisi olarak çalıştığı üniversiteden ihraç edilmesinin ardından sivil toplum alanında çeşitli projelerde çalışmaya başlayan Şendeniz’in akademik ilgi alanları içinde bellek, mekân, toplumsal cinsiyet, toplumsal hareketler ve ekoloji yer almakta. İnformel ilgi ve bilgi alanları arasında bugünlerde fotoğraf, dikiş, evde şarap ve likör yapmak, yürüyüşlerde topladığı çiçeklerden ayraç ve yeni yıl kartları yapmak yer alıyor. 

Doğu Karadeniz coğrafyasını ve Lazcanın güncel durumunu anlamaya çalışırken yolu Gola ile kesişti. Bugünlerde "Merkezden Yerele Yerelden Sanala Gola" projesininin koordinatörlüğünü yapmaktadır.

Ekran Resmi 2021-05-17 13.14.51.png

Güneşin Aydemir

Güneşin Aydemir Ankara'da doğdu. Biyoloji okudu. Doğa koruma konusunda pek çok sivil toplum kuruluşunda çalıştıktan sonra Buğday Derneği'nin oluşmasında yer aldı. Kazdağları'ndaki Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi'nin kurucusu ve koordinatörü olan Güneşin, aynı zamanda Gola Yönetim Kurulu üyesi. Gola ile yolları, doğa-dil bağlamının yaşayan örneği olan Lazca üzerinden gelişti.

Güneşin Aydemir, doğa ve insan ile alakalı konularda düşünen, anlatan, üreten, üretilmesine aracılık eden, yazan, çizen bir informans sanatçısı.

609ae19ec03c0e42ccbd6ecd.jpeg

İrfan Çağatay

Yakında...